İHA’NIN GELECEĞİ

NASIL İHA PİLOTU OLUNUR?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayınladığı mevzuata göre 500gr ve üzeri ağırlığındaki bütün insansız hava araçlarının kullanımı için geçerli bir sertifikaya sahip olmak gerekmektedir. Bu sertifikalar ‘sportif’ ve ‘ticari’ olarak 2’ye ayrılmaktadır. Sportif İHA pilotu sertifikası almak için SHGM kayıt sistemine giriş yaparak ‘Sportif İHA Pilotluk yetki sınavını başlat’ butonuyla sınava başlayabilirsiniz. 20 sorudan oluşan bu sınavda başarılı olmak için 70 puan almanız yeterlidir. Eğer ticari İHA pilotu sertifikası almak istiyorsanız, Temmuz 2021 tarihi itibari ile geçerli olan, SHGM’nin yayınladığı MEB onaylı İHA eğitimi veren kuruluşların hangileri olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde verilen eğitim ve alınan sertifikanın geçerliliği olmayacaktır.

Verilen İHA sertifika sınıfları, araçların ağırlıklarına göre belirlenmiştir. İHA sertifika sınıflarının sıralaması aşağıdaki gibidir;

  • İHA0 : 500gr – 4kg
  • İHA1 : 4kg – 25kg
  • İHA2 : 25kg – 150kg
  • İHA3 : 150kg ve üzeri
Aldığınız İHA eğitiminde pratik eğitimin verildiğine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İHA KAYIT SİSTEMİ

SHGM’nin İHA kayıt sistemine gidip şahsi bilgilerinizi girerek sisteme kayıt yaptırmalısınız. Bu size satın aldığınız İHA’nızın kaydını yapmanızı , pilotluk yetkisi başvurusu yapmanızı, uçuş bölgeleri haritasına erişimi ve uçuş izni talep etmenizi sağlayacaktır.

ONAYLI İHA PİLOTU

Eğitimi başarılı bir şekilde bitirip sertifikanızı aldıktan sonra, SHGM sistemine girip İHA pilotluk yetkisi için başvuru yapmalısınız. Herhangi bir İHA’yı uçurabilmek ve uçuş izni alabilmek için SHGM tarafından onaylanmış bir İHA pilotu olmanız gerekmektedir.Gökyüzünüz Hep Açık Olsun… Güvenli Uçuşlar Dileriz.

Türk İHA Pilotları