İHA’NIN GELECEĞİ

NOTAM HARİTASI

NOTAM Haritasını doğru okuyabilmek için öncelikle NOTAM’ın ne olduğunu öğrenmemiz gerekmektedir.

NOTAM, uçuşları ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan havacıları haberdar etmek için yayınlanan bildiridir. Balon uçuşlarından paraşüt atlayışlarına, askeri uçuşlardan drone uçuşlarına kadar ülkemiz hava sahasında olan her aktivite NOTAM bildirilerinde yer alır. Bu bildiri Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü(DHMİ) tarafından yayınlanmaktadır. NOTAM metinlerinin büyük çoğunluğu kısaltmalardan oluşur ve İngilizce olarak yayımlanır. Bir İHA pilotu olarak uçuş izni almadan veya drone uçuşu yapmadan önce hava sahanızda olup bitenleri bilmeniz size daha doğru bir uçuş planı yapmanıza yardımcı olur.NOTAM HARİTASI VE NOTAM BİLGİLERİNİ OKUMA

Yayınlanan NOTAM’lar harflerle belirlenmiş seriler şeklinde kategorize edilir. Bu seriler uluslararası ve ulusal olarak ikiye ayırılır. Ulusal NOTAM’lar türkçe olarak yayımlanır. İHA pilotlarını yakından ilgilendiren, Türkiye’deki havaalanları, navigasyon kolaylıkları, yol, hava sahası kısıtlamaları ve ikaz bilgilerine ilişkin yenilik ve değişiklikleri içeren ulusal NOTAM G Serisine birlikte göz atalım.

*FIR: Flight Information Region (Uçuş Bilgi Bölgesi)

GENEL BİLGİLER

 • G5270/21 : G serisi 5270 numaralı 2021 yılı yeni NOTAM
 • Q) LTBB/QWYLW/IV/M/W/42/47/4089N0376E062
  1. FIR: LTBB [ICAO yer göstergesi(LT’den sonra gelen harfler şehirleri veya bölgeleri ifade eder.)]
  2. NOTAM Kodu: QWYLW (Kullanılan kod, 2. ve 3. harfler NOTAM’nın konusunu, 4. ve 5. harfler NOTAM’ın konumunu ifade eder.)
  3. Trafik: IV (I-IFR trafik ile ilgili, V-VFR trafik ile ilgili, IV-Hem IFR hem de VFR ile ilgili trafik bilgisi olduğunda konacaktır.)
  4. Amaç: M (Brifingte konu edilmeyen, fakat istek olduğunda verilebilecek nitelikteki çok yönlü NOTAM’lar anlamına gelmektedir.)
  5. Alan: W (Bir seyrüsefer ikazı (Warning) ile ilgili bilgiler olduğunda kullanılır.)
  6. Alt ve Üst İrtifa Limitleri: 42/47 (Bu NOTAM’da alt irtifa limiti 4200ft ve üst irtifa limiti 4700ft olarak belirlenmiştir.)
  7. Coğrafik Koordinatları Yarı Çapı: 4089N0376E062 [4089 derece Kuzey enlem ile, 0376 derece Doğu boylamının kesiştiği nokta merkez olmak üzere 62 NM yarıçaplı saha demektir.(NM: Deniz Mili anlamına gelip son üç rakam olan 062 yarı çapı ifade etmektedir.)]
 • A) LTBB : Rapor edilen hava sahasının yer aldığı FIR’ın ICAO yer göstergesidir.(ICAO’nun Türkiye için belirlediği yer gösterge kodlarına buradan erişebilirsiniz.)
 • B) 2111150700 : Başlangıç tarihi ve saat grubunu ifade eder. [(yy/aa/gg/sa/dk şeklinde yazılmıştır.) 15.11.21 saat 07:00 anlamına gelir]
 • C) 2111161200 : Bitiş tarihi ve saat grubunu ifade eder. (16.11.21 saat 12:00 anlamına gelir)
 • D) 0700-1200 : Yapılacak aktivitenin saat aralığını temsil eder.
 • E) Bu maddede aktivitenin amacı ve trafik bilgisi yer alır.

BÖLGE KOORDİNATLARI

Bu kısımdaki verilerin tamamı uçuş yapılacak sahalarda belirlenen 4 ana koordinatın bilgilerini içermektedir. Birden fazla sahada uçuş yapılacak ise her sahanın koordinatları ayrı ayrı maddelerde gösterilir.

NOT VE İRTİFALAR

Bu kısımda notlar ve uçuşun alt irtifa limiti ile üst irtifa limiti bilgileri yer almaktadır.

Artık bir İHA pilotu olarak işimize yarayacak NOTAM kodlamasını doğru bir şekilde okumayı biliyorsunuz. Uçuş izni almadan önce hava sahanızı, meteorolojik şartları ve coğrafik koordinatlarınızı iyi belirlemelisiniz. Unutmayın, deneyimli bir İHA pilotu her zaman uçuş öncesi kontrollerini yapmalıdır.

Gökyüzünüz Hep Açık Olsun… Güvenli Uçuşlar Dileriz.

Türk İHA Pilotları